reklama
kategoria: Społeczne
7 październik 2024

Wzrosła liczba procedur niebieskiej karty

zdjęcie: Wzrosła liczba procedur niebieskiej karty / v11253774
v11253774
W Małopolsce wzrosła liczba procedur niebieskiej karty – wynika z policyjnych statystyk. Sytuację ma poprawić nowo powołany Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Jego przedstawiciele zaapelowali w poniedziałek o wrażliwość na krzywdę innych.
REKLAMA

„Bardzo poważnie traktujemy kwestie przemocy domowej i stanowczo dajemy im opór. Nie ma naszej zgody na to, by w czterech ścianach działy się tragedie” – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar na briefingu prasowym. Jego zdaniem istotne jest to, aby już od małego uczyć dzieci, że jeżeli dzieje się krzywda, to trzeba interweniować, nie należy w takim przypadku trzymać się wpajanej od dzieciństwa formułki: „Nie skarż”.

„Krzyki w czterech ścianach to dla wielu osób temat tabu. Powinno to się jednak zmienić. Powinniśmy reagować, gdy komuś za ścianą dzieje się krzywda” – podkreśliła wicewojewoda, przewodnicząca nowo powołanego zespołu Elżbieta Achinger.

Zapobiegać przemocy domowej ma procedura niebieskiej karty. W 2023 r. na w kraju wszczęto ponad 62 tys. procedur. „To jest duża liczba” – powiedziała zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Krakowie Aneta Giżyńska.

Zwróciła uwagę na dane o izolacji sprawców od ofiar. W Małopolsce w 2023 r. policjanci zastosowali ponad 800 takich izolacyjnych środków, podczas gdy przez osiem miesięcy 2024 r. już ponad 2200.

Statystyki pokazują również, że wzrosła liczba procedur niebieskiej karty. W 2022 r. takich procedur w Małopolsce wszczęto ponad 4400, w tym ponad 1000 dla małoletnich. zanotowano 48 przypadków odebrania dziecka z rodziny w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka.

W 2023 r. wszczęto ponad 5300 procedur niebieskiej karty, w tym prawie 2000 dla małoletnich, zanotowano 66 przypadków zapewnienia dziecku ochrony w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą domową.

W I połowie 2024 r. wszczęto 3150 procedur „Niebieskie Karty”, w tym prawie 1500 dla małoletnich, i zanotowano 48 przypadków zapewnienia dziecku ochrony w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Policja przypomina, że w przypadku przemocy domowej ofiary mogą zwrócić się do dzielnicowego, udać na komisariat, a w nagłych przypadkach powinny zadzwonić pod numer alarmowy 112.

We wrześniu tego roku operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie odebrali ponad pół tysiąca połączeń dotyczących przemocy. W całym 2023 r. – prawie 6500.

Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej liczy 35 osób. To pracownicy urzędu wojewódzkiego, policji, sądów, prokuratury, środowiska medycznego, kuratorium oświaty, organizacji pozarządowych i pełnomocnik wojewody ds. równego traktowania.

Zespół ma diagnozować problem i działać na rzecz wzmocnienia współpracy jednostek zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy, a także przygotowywać zalecenia i procedury postępowania interwencyjnego w sytuacjach kryzysowych. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Krynica-Zdrój
-2.1°C
wschód słońca: 06:55
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krynicy Gorskiej