reklama
kategoria: Religia
24 marzec 2024

Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

zdjęcie: Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej / pixabay/6850043
Misterium przedstawiające wjazd Jezusa do Jerozolimy, a także wypędzenie kupców ze świątyni jerozolimskiej, zainaugurowały w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
REKLAMA

Chrystus, w którego postać wcielił się aktor, wjechał na grzbiecie osiołka na wzniesienie, na którym znajduje się kalwaryjska bazylika Matki Bożej Anielskiej. Podczas misteriów symbolizuje ona świątynię jerozolimską. W drodze towarzyszyli mu uczniowie, których role odgrywają przewodnicy kalwaryjscy, a także liczni wierni. Wiele osób miało w rękach palmy. Jezusowi towarzyszyły okrzyki: "Hosanna synowi Dawidowemu! Hosanna!”.

Przy sanktuarium wierni ujrzeli między innymi ewangeliczne sceny wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej. "Czy to Dom Boży, czy jakieś targowisko? Ci ludzie z daleka przybywają, aby się tu modlić, a wy tu urządzacie handel? I wy, kapłani, pozwalacie na to, zamiast strzec przybytku Boga najwyższego? (…) Zabierzcie stąd to wszystko i nie róbcie targowiska z domu mojego ojca" - dobiegał ze sceny ustawionej nieopodal bazyliki głos Jezusa.

Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy inauguruje misterium pasyjne, którego zasadnicza część rozpocznie się w Wielką Środę. Kulminacja nastąpi w Wielki Piątek. Wówczas aktorzy zainscenizują sceny męki Jezusa. Słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Rokrocznie uroczystości gromadzą dziesiątki tysięcy wiernych.

Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Po II wojnie ojciec Augustyn Chadam odnowił obrzędy. W Niedzielę Palmową 1947 r. urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy". Swój program otrzymały Wielka Środa, Czwartek i Piątek. Pojawiły się postacie Chrystusa, Matki Bożej, apostołów, arcykapłanów, faryzeuszy, kobiet i żołnierzy. Każda z nich została ucharakteryzowana i otrzymała teksty do wygłoszenia. W 1953 r. misterium otrzymało formę znaną do dziś.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Krynica-Zdrój
-0.2°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krynicy Gorskiej