reklama
kategoria: Na Sygnale
27 styczeń 2023

Silny wstrząs w kopalni Janina - bez poszkodowanych

zdjęcie: Silny wstrząs w kopalni Janina - bez poszkodowanych / pixabay/896750
Silny wstrząs, wywołany eksploatacją górniczą, odczuli w piątek rano mieszkańcy małopolskiego Libiąża i ościennych miejscowości. Magnitudę wstrząsu wstępnie oceniono na ok. 2,9 stopnia. Żaden górnik nie ucierpiał - zapewnia nadzór górniczy.
REKLAMA

Jak poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach, wstrząs miał miejsce w rejonie ściany wydobywczej 709 w kopalni węgla kamiennego Janina w Libiążu (Małopolskie).

"Wstrząs był w ścianie, która była obłożona do wydobycia. Prace zostały przerwane, a górnicy wycofani. Obecnie zbiera się zespół do spraw zagrożeń, który określi czy ściana będzie mogła dalej pracować" - relacjonował dyspozytor WUG.

Według niego wstrząs nie spowodował żadnych zniszczeń w podziemnych chodnikach, był natomiast odczuwalny na powierzchni - nie tylko w Libiążu, ale też m.in. w Zatorze i Chrzanowie. Do godz. 9 odebrano ok. 40 zgłoszeń zaniepokojonych mieszkańców o odczuciu wstrząsów.

23 listopada ub.r. odnotowano wstrząs z kopalni Janina o magnitudzie ok. 3,15 stopnia. Żaden górnik wtedy nie ucierpiał, nie było też zniszczeń w podziemnych chodnikach, ale wstrząs był silnie odczuwalny na powierzchni.

Wstrząs o magnitudzie ponad 3,1 stopnia zaliczany jest do wysokoenergetycznych - najsilniejszych, jakie notowane są w kopalniach na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Silniejszy wstrząs, o magnitudzie ponad 3,2 stopnia, odnotowano np. w maju ub.r. w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Również wtedy żaden górnik nie ucierpiał, jednak poranny wstrząs obudził mieszkańców kilku miast Górnego Śląska.

Najsilniejsze wstrząsy, spowodowane eksploatację górniczą, związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi, wywołanych kumulowaniem się wpływów prowadzenia wydobycia i naprężeń naturalnych. Występują głównie tam, gdzie są uskoki tektoniczne. W Polsce całość wydobycia rud miedzi i ok. 70 proc. wydobycia węgla kamiennego prowadzone jest w warunkach zagrożenia tąpaniami, czyli podziemnymi wstrząsami, wyrządzającymi szkody w wyrobiskach lub na powierzchni.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość z nich nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych. Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, tąpnięcia są najczęstszymi przyczynami górniczych wypadków.(PAP)

autor: Rafał Grzyb, Marek Błoński

rgr/ mab/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Krynica-Zdrój
3.4°C
wschód słońca: 07:07
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krynicy Gorskiej