kategoria: Miasto
27 lipiec 2023

Krynica-Zdrój i cuda górskiej wody

zdjęcie: Krynica-Zdrój i cuda górskiej wody / vindicator/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
vindicator/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Krynica-Zdrój położona jest w dolinie potoku Kryniczanka i jest otoczona majestatycznymi wzgórzami, takimi jak Góra Parkowa, Krzyżowa i Jasiennik, które zapewniają zachwycające widoki na okoliczne góry. To prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku i pieszych wędrówek.

Tego szukamy w Krynicy-Zdroju

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Krynica-Zdrój praca, pogoda Krynica-Zdrój, wieża widokowa Krynica-Zdrój, hotel Krynica-Zdrój, Czarny Potok Krynica-Zdrój.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Krynicy-Zdroju, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.

Krynica-Zdrój istniała już przed 1547 r., co można potwierdzić na podstawie nadania sołectwa dla Danka z Miastka (dzisiaj Tylicz). Jednak jej rozwój w późniejszych latach wiązał się z odkryciem leczniczych właściwości źródeł mineralnych w XVII wieku. Początki uzdrowiska sięgają 1794 r., kiedy to zbudowano "Mały domek", który od 1804 r. służył jako pierwsze zakłady kąpielowe. W 1807 r. Krynica-Zdrój została oficjalnie uznana za zdrojowy ośrodek kąpielowy, a niebawem zaczęli tu praktykować pierwsi lekarze.

Wielki rozkwit Krynicy-Zdroju jako uzdrowiska miał miejsce w 1856 r., kiedy to Józef Dietl, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, uznawany za ojca polskiej balneologii, rozpoczął swoją działalność. Już od 1858 r. stosowano kąpiele borowinowe, a jego kontynuatorzy przyczynili się do technicznego rozwoju uzdrowiska. W tamtym okresie powstały takie obiekty jak Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty i Teatr Modrzewiowy.

W kolejnych latach rozwój Krynicy-Zdroju został wzmocniony wybudowaniem linii kolejowej do Muszyny w 1876 r., a następnie przedłużeniem jej do Krynicy-Zdroju w 1911 r. To umożliwiło łatwiejszy dojazd dla odwiedzających. Pod koniec XIX wieku Krynica-Zdrój stała się modnym i elitarnym miejscem, które przyciągało sławnych Polaków, w tym Jana Matejkę, Artura Grottgera, Henryka Sienkiewicza i Józefa Ignacego Kraszewskiego. W okresie międzywojennym do uzdrowiska przybywali również Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Kiepura. Obecnie organizowane są festiwale nazwane imieniem Jana Kiepury, który często odwiedzał Krynicę-Zdrój.

W Teatrze Modrzewiowym (niestety spłonął w 1943 r.) występowali Ludwik Solski i Helena Modrzejewska. Krynica-Zdrój jest również znana z twórczości malarza prymitywisty Nikifora zwanego Krynickim.

Po zakończeniu I wojny światowej, Krynica-Zdrój przeszła pod polskie władze. W tym okresie dokonano renowacji części obiektów oraz wzniesiono wiele nowych, takich jak Nowe Łazienki Mineralne, pensjonat Lwigród i Nowy Dom Zdrojowy. Dodatkowo, powstało schronisko na Jaworzynie Krynickiej, kolejka na Górę Parkową, stadion zimowy i tor saneczkowy. Dzięki temu Krynica-Zdrój stała się także popularnym ośrodkiem sportów zimowych, organizując Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie i Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie. W latach 1919 i 1938 liczba gości odwiedzających Krynicę-Zdrój wzrosła odpowiednio do 10 tysięcy i 40 tysięcy rocznie.

Niestety, rozwój uzdrowiska został przerwany przez II wojnę światową i okres okupacji. Po zakończeniu wojny miała miejsce rozbudowa kurortu, wzniesiono nowe sanatoria branżowe, efektowny zakład przyrodoleczniczy, Pijalnię Główną z salą koncertową, korty tenisowe i boiska. Krynica-Zdrój stała się największym ośrodkiem w kompleksie uzdrowisk krynicko-popradzkich (aktualne dane statystyczne).

W ostatnich latach nastąpił intensywny rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Największą inwestycją była budowa kolejki gondolowej na Jaworzynę Krynicką w latach 90. z siecią tras narciarskich i hali sportowo-widowiskowej z sztucznym lodowiskiem. W XXI wieku miasto wzbogaciło się o 49,5-metrową drewnianą wieżę widokową oraz ponad kilometrową ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną prowadzącą do niej na Słotwinach. Dodatkowo, na stoku Góry Parkowej powstał Ogród Żywiołów - park edukacyjny, który wyjaśnia działanie czterech żywiołów: powietrza, ziemi, ognia i wody.

Nie przegap najważniejszych faktów
pogoda Krynica-Zdrój