Małopolskie Linie Dowozowe uruchomią 55 linii autobusowych we wszystkich powiatach i 110 gminach
Jak podkreślił marszałek, plany rozwoju autobusowego transportu publicznego to odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie mieszkańców, którzy korzystają z tej usługi. Od początku tego roku – jak podał - z autobusów kursujących na 53 liniach MLD skorzystało ponad 3,5 mln pasażerów.
„W nadchodzącym roku czekają nas ambitne plany” - zaznaczył marszałek i zapowiedział uruchomienie 55 linii obejmujących wszystkie powiaty Małopolski oraz 110 gmin. Będzie to możliwe dzięki rekordowemu dofinansowaniu tych przewozów na poziomie ponad 67,5 mln zł.
„Nasza sieć będzie jeszcze bardziej rozbudowana i dostępna. Dzięki Małopolskim Liniom Dowozowym mieszkańcy zyskają nie tylko wygodniejszy dostęp do pracy, szkół, urzędów czy placówek medycznych, ale również będą mogli sprawnie podróżować między mniejszymi miejscowościami” - wskazał Smółka.
Według niego przyszłoroczne plany przewozowe MLD to kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju transportu publicznego i poprawy dostępności komunikacyjnej w całym regionie.
Małopolskie Linie Dowozowe, uruchomione przez Koleje Małopolskie w 2021 roku, w pierwotnym zamierzeniu miały dowozić pasażerów z mniejszych miejscowości do stacji przesiadkowych na pociąg. W związku z zapotrzebowaniem na przewozy autobusowe w regionie, z czasem formuła ta została poszerzona także o regularne linie łączące mniejsze gminy z dużymi miastami, np. Krakowem i Tarnowem.
W tym roku siatka MLD powiększyła się do 53 linii dowozowych, obejmujących swoim zasięgiem całe województwo. Ich łączna długość przekroczyła 1,5 tys. km. Każdego dnia wszystkie trasy obsługuje ponad 85 autobusów - zarówno własnych, jak i innych firm, z którymi KMŁ podpisały umowy w tej sprawie. Obecnie trwają przetargi na dostawy kolejnych autobusów dla MLD, w tym pojazdów przegubowych.(PAP)
rgr/ pad/