reklama
kategoria: Ekologia
24 październik 2023

Pół roku na wymianę pieców bezklasowych; jest ich 141 tys.

zdjęcie: Pół roku na wymianę pieców bezklasowych; jest ich 141 tys. / pixabay/60291
Jeszcze około pół roku, czyli do końca kwietnia 2024, mają Małopolanie na wymianę pieców bezklasowych. Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) wynika, że w województwie takich kotłów jest 141 tys., przy czym 42 tys. urządzeń stanowi jedyne źródło ciepła budynku.
REKLAMA

Z informacji przekazanych PAP przez urząd marszałkowski wynika, że dane w CEEB nie są do końca miarodajne, ponieważ mieszkańcy często nie zgłaszają do CEEB faktu wymiany pieca, chociaż mają taki obowiązek.

Zdaniem urzędników, większość domostw, która zgłosiła, że ma piec bezklasowy, równocześnie ma nowsze, bardziej ekologiczne źródło ogrzewania, ale zdecydowała się na pozostawienie również starego, np. w obawie przed odcięciem dostaw gazu przez Rosję do Polski.

Wśród liczby zgłoszonych pieców bezklasowych 42 tys. są zadeklarowane jako jedyne źródło ogrzewania budynku.

Stopień wypełnienia bazy wynosi CEEB wynosi 79 proc., co oznacza, że obecnie 172 807 punkty adresowe w Małopolsce nie złożyły deklaracji nt. tego, czym ogrzewają budynek.

Według CEEB, w Małopolsce kotłów 3 klasy jest 105 tys., 4 klasy - 31 tys.

Przy czym w samym Krakowie jest 298 pieców bezklasowych i poniżej 3 klasy, kotłów 3 klasy - 28, a 4 klasy - 13.

Informacje o dopłatach do wymiany pieców lub do termomodernizacji są na stronie internetowej https://powietrze.malopolska.pl/dofinansowanie/. O formy pomocy mieszkańcy mogą pytać też w gminach.

Zgodnie z obowiązującą wojewódzką uchwała antysmogową, mieszkańcy mają czas do końca kwietnia 2024 r. na wymianę kopciuchów. Po tym czasie będzie można używać tylko takich pieców i kominków, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. Urządzenia grzewcze nie spełniające tych wymagań niekoniecznie muszą być wymienione, ponieważ aby spełniały tę normę można je doposażyć w specjalne urządzenia redukujące emisję pyłu, np. elektrofiltr.

Pierwotnie uchwała zakładała wymianę bezklasowych pieców do końca 2022 r., jednak radni przedłużyli ten termin do kwietnia 2024 uzasadniając to zgłoszeniami od części mieszkańców, że ze względu m.in. na inflację nie zdążą oni z wymianą.

Zaś do końca 2026 r. mają wyjść z użycia kotły klasy 3 i 4.

Właściciele nowo budowanych domów muszą montować wyłącznie ekologiczne kotły 5 klasy.

W Krakowie od września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, w tym w kominkach.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Krynica-Zdrój
3.1°C
wschód słońca: 07:07
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krynicy Gorskiej